Menjek/Maradjak//LONDON filmpremier a Trafóban!

Menjek maradjak

Speak Easy Project
Menjek/Maradjak//LONDON filmpremier
Barabás Lőrinc & Badics Márk
Sastra Special koncert
Sabw (ASAN) live act
2014. június 13. 20.30
TRAFÓ Kortárs Művészetek Háza
Afterparty a Kontra Klubban
Anima Sound SystemDJ Set (Prieger Zsolt & Németh Gergely), Imre Kiss (live)

Line-up

20:30 filmvetítés – Speak Easy Project: MENJEK/MARADJAK//LONDON (magyar nyelven, angol felirattal)
21:30 beszélgetés a film alkotóival, valamint Kováts András és Soltész Béla migrációkutatókkal
– moderátor: Libor Anita, az Index újságírója
22:30 SASTRA SPECIAL – Barabás Lőrinc & Badics Márk koncertje
23:30 SABW (ASAN) live act-je
AFTERPARTYa Kontra Klubban
Anima Sound System DJ Set (Prieger Zsolt & Németh Gergely), Imre Kiss (live)

A Trafó évadzáró eseménye a házhoz híven fiatalos és inspiráló kultúrsokknak ígérkezik. Június 13-án láthatja először a hazai közönség a Speak Easy Project Menjek/Maradjak című dokumentumfilm-sorozatának londoni epizódját és egyúttal betekintést is nyerhet a film témájául szolgáló kivándorlási hullám által felvetett társadalmi kérdéseibe nemcsak az alkotókkal, hanem a Soltész Béla és Kováts András migrációkutatókkal folytatott beszélgetésen. Az este második felében a zenéé lesz a főszerep.

Barabás Lőrinc eredendően szólóprodukciónak készült Sastra c. zenei anyagát ezúttal Badics Márkkal együtt, egyedi zenei szekvenciaként, az élőben felvett trombita- és dob-hangmintákat megsokszorozva szólaltatja meg a Trafó színpadán. A Menjek/Maradjak//LONDONfilmzenéjét jegyző SABW (a.k.a. Bogánár Csaba) pedig Czirják Tamás dobossal és Floszmann Attila vj-vel kiegészülve hív különleges atmoszférájú elektronikus zenei utazásra. A Kontra Klubban rendezett afterpartyn az Anima Sound System DJ Set és Imre Kiss ütemeire táncolhatjuk át az éjszakát.

A Trafó Kortárs Művészetek Háza a június 13-ai Menjek/Maradjak tematikus estet az emigráció társadalmi jelenségének kérdésfelvetései köré szervezi. Az est középpontjában a Speak Easy Project dokumentumfilm-sorozatának legújabb, londoni epizódjának premiervetítése áll. A független hazai produkcióban készülő, különböző külföldi városokba letelepedő magyarokat bemutató széria a 2013-ban bemutatott New York-i bevezető epizód óta hatalmas sikernek örvend nemcsak a külföldre költözést fontolgató hazai fiatalok körében, de a legkülönbözőbb nemzetközi platformokon is. Az Imre Loránd Balázs, Józsa László és Hernáth Csaba alkotta filmes csapat által felvetett kérdésekkel nem csupán a filmvásznon találkozunk majd, hiszen a vetítés utáni beszélgetésen az alkotók személyesen is megosztják majd gondolataikat a témáról a közönséggel, valamint Soltész Béla, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Doktori Iskolájának migrációkutatójával és Kováts Andrással, a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület elnökével. Szó lesz az „új mobilitás” fogalmáról és ízelítőt kapunk az MTA Társadalomkutató Központja által végzett, aktuálisan Nagy-Britanniában élő magyarok életét, társadalmi helyzetét és véleményét vizsgáló kutatás eredményeiről is. A beszélgetést Libor Anita, az Index kulturális rovatának szerkesztője moderálja.

A vetítés után zenei programmal folytatódik az este: olyan zenészek adnak koncertet, akik nemcsak nemzetközi sikereket értek el, de hosszabb ideig éltek, vagy élnek jelenleg is külföldön. A Londonban és New Yorkban is rendszeresen fellépő trombitavirtuóz, Barabás Lőrinc, a TEDxYouth budapesti tehetségkutatóján is nagy sikerrel bemutatott loop-technikát alkalmazva Badics Márk dobossal összeállva mutatja be Sastra c. lemezének dalait, melyekben a helyszínen felvett és rögzített trombitaszólamok kerülnek dialógusba a dobütemmekkel.

A Sastra Special szettet SABW és Czirják Tamás alkalmi formációja követi élőben kevert elektronikus ritmusok és dobverők különleges mixével. Az egyedi live act nemcsak a fülnek, de a szemnek is sajátos élményt nyújt majd hiszen Flosszmann Attila vj képei kísérik majd a zenészeket a háttérben.
SABW több szempontból is kapcsolódik a menjek vagy maradjak kérdéskörhöz. Ő jegyzi ugyanis a Speak Easy Project filmjeinek zenéjét és zeneszerzőként tagja számos más nemzetközi projekt alkotócsapatának is.

A koncertek után afterparty következik a Kontra Klubban, ahol Imre Kiss, a Trafó Electrify sorozatának korábbi fellépője és az Anima Sound System dj-i, Prieger Zsolt és Németh Gergely biztosítja a talpalávalót garantálva a megfelelő hangulatot. Imre Kiss hosszú ideig élt Londonban, és egyre nagyobb sikerrel képviseli nemzetközi szinten is a magyar elektronikus zenét. Az Anima zenekarból ismert dj-duó szintén nagy külföldi bázissal bír. Ők készítették a Menjek/Maradjak//LONDON film betétdalát is, a rádiókból rendszeresen felhangzó Crossroads című dalt.

A MENJEK/MARADJAK független, hazai produkcióban készülő dokumentumfilm-sorozat az elvándorolni vagy éppen hazatérni készülő magyarok, az „új mobilitás” képviselőinek élettapasztalatait, motivációit és dilemmáit mutatja be személyes történeteken keresztül, párhuzamos portrékban. 2014-ben a berlini HAU-ban rendezett magyar fesztiválon is nagy sikerrel bemutatkozó, Higlights of Hungary-díj nyertes Speak Easy Project a dokumentumfilm eszközeivel mutatja be ezt a hazánkban is egyre aktuálisabb problémakört.
Az elmúlt két évtized alatt több mint háromszorosára nőtt a külföldi munkavállalást vagy végleges letelepedést tervező felnőtt magyarok aránya, akik tartós elvándorlást terveznek. A MENJEK/MARADJAK pilot epizódját Józsa László, Imre Loránd Balázs és Hernáth Csaba alapos előkészítés és kutatómunka után 2012 decemberében New Yorkban forgatta le  saját forrásból finanszírozva a filmkészítési költségeket. A Trafóban bemutatásra kerülő londoni rész a sorozat második epizódjának magyarországi premiervetítése.
Naponta több ezren teszik fel maguknak a kérdést, hogy érdemes-e új életet kezdeni külföldön és szembenézni a honvággyal, a nyelvi nehézségekkel a régóta szövögetett álmok megvalósításának reményében. A kérdést a Speak Easy Projekt is feltette, az általuk talált válaszokat nézheti meg a közönség június 13-án, először.

Barabás Lőrinc zenész, zeneszerző, a Random Szerda klub elindítója, aki generációja kiemelkedő jazz-muzsikusaként különböző formációival jelentős hazai és nemzetközi sikereket ért már el Európában és Amerikában egyaránt.


A jazz, az elektronika, a dub, a hiphop, a reggae és a French house elemeinek felhasználásával alakított ki egyedi stílust, olyan remek zenészek közreműködésével, mint az énekes Fábián Juli és Sena, vagy az orgonista Premecz Mátyás. 12 évesen kezdett trombitálni a Szabolcsi Bence Zeneiskolában, ahol klasszikus zenét tanult, majd a Kőbányai Zenei Stúdió hallgatója lett. 2006 tavaszán végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén, tanárai Nemes Krisztina és Fekete-Kovács Kornél voltak. Szerzeményeiben előszeretettel kalandozik a poposabb hangzások felé és a kísérletezés mellett finoman egyensúlyoz a kortárs nagyvárosi jazz és elektronikus stílusok nyújtotta lehetőségek és a személyesség határán, érintve a 20. századi repetitív és a kortárs urbánus zene világát is.
Legújabb produkciójában egy loop station segítségével megsokszorozza trombitájának hangját és sajátos fúvós harmóniákat ötvöz hol könnyedebb, hol progresszívabb dallamokkal a hangszer lehetőségeinek kiterjesztésével kísérletezve.
Lőrinc legfrissebb, Sastra című lemeze eredendően szólóprodukciónak készült, de Badics Márk dobossal alkotott alkalmi duója az élőben felvett hangmintákat és megsokszorozott szólamokat egyedi zenei szekvenciaként szólaltatja meg a Trafó színpadán.

Badics Márk pályafutására a sokszínűség jellemző, alapító tagja a Kéknyúl Hammond Bandnek, de évek óta tagja az etno zenét játszó David Yengibarian triónak és az alternatív rockzenét megszólaltató Konyha zenekarnak is. Rendszeres fellépője volt Barabás Lőrinc Random Szerdáinak, és közreműködött a Small Talk című Random Szerda válogatáslemezen is. Premecz Mátyás billentyűssel rendszeresen szerveznek kötetlen, stílus független, improvizatív koncerteket Gyócerda néven.

SABW (a.k.a. Bognár Csaba) downtempo-atmospheric-experimental producer 2010 óta foglalkozik aktívan zeneszerzéssel. Zenéjét főként Clark és Bibio Krush, valamint az Opeth és This Will Destroy You zenekarok hangzásvilága inspirálja. Az ImPro – Budapest School of Music Technology képzésében „music engineering” tanulmányokat folytatott. Nemrég egy remixversenyen az index.hu olvasói az első helyre szavazták szerzeményét. Az elmúlt években több külföldi és magyar dokumentumfilmhez szerzett zenét. Többek között ő jegyzi a Menjek/Maradjak sorozat New York-i és londoni epizódjának zenéjét is. Eszközei: Ableton Live, AKAI MPD26 (és MPK49), Fender Jazz Bass.

Kiadványok és referenciák:
Give Me Truth – ASAN [Magyarország, 2014]
Partot Mos – Postrock.hu [Magyarország, 2013]
Soundtrackek:
Midtimellem (drama) [Denmark – 2014]
60 seconds in Chile (road movie) [USA – 2013]
Menjek/Maradjak (documentary) [Magyarország – 2013]
Celebrating 15 years of a good place (documentary) [Ausztrália – 2013]
Magára Maradt Nemzet (documentary) [Magyarország – 2007]

Speak Easy Project: MENJEK/MARADJAK//LONDON
Producer: JÓZSA László, IMRE Loránd Balázs
Szerkesztő-rendező: IMRE Loránd Balázs
Gyártásvezető: JÓZSA László
Fényképezte: HERNÁTH Csaba
Operatőr: JÓZSA László, MLADIN Bence
Vágó: HERNÁTH Csaba
Vágó asszisztens: VÉSZI Kriszta
Zene: BOGNÁR Csaba, NÉMETH Gergely, PRIEGER Zsolt (Anima Sound System)
Szereplők: Luca, Niki, Csaba, Attila, Márk, Tobi

Barabás Lőrinc feat. Badics Márk: SASTRA SPECIAL
Trombita, loop-station: BARABÁS Lőrinc
Dob: BADICS Márk
SABW
Live act: BOGNÁR Csaba
Dob: Czirják Tamás
Vizuál: Flosszmann Attila

Aterparty
Anima Sound System DJ Set (Prieger Zsolt & Németh Gergely)
Imre Kiss

Forrás: Trafó

 

 

,