A történelmi Magyarország táncait oktatják a Sóstói Múzeumfaluban

A történelmi Magyarország tájegységi táncait is oktatják január 25. és április 5. között a Sóstói Múzeumfaluban – közölte az intézmény körművelődési munkatársa az MTI-vel.

Kisgyörgy Tamás elmondta, hogy a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával hat alkalommal rendeznek táncházat, ahol az érdeklődők sárközi, rétközi és nyírségi, felvidéki magyarbődi, erdélyi kalotaszegi, széki és moldvai csángó táncokkal ismerkedhetnek meg.

Az oktatók neves táncpedagógusok lesznek, így Mészáros Attila, Márton Lászlóné és Márton Attila.

Az érdeklődők – akik lehetnek kezdő, újrakezdő vagy haladó táncosok – nemcsak a lépéseket sajátíthatják el, hanem megismerkedhetnek az érintett tájegységekhez kapcsolódó népi viseletekkel is. A különleges öltözetek mellett a szervezők az adott vidék süteményeit is bemutatják kóstolóval egybekötve.

Kisgyörgy Tamás tájékoztatása szerint az első táncházi rendezvény szombaton délután kezdődik a skanzen fűtött újlétai magtárában. A sárközi táncok oktatása és a viseletbemutató mellett a híres sárközi almás-diós bélest kínálják majd a résztvevőknek, akik minden egyes alkalommal térítésmentesen látogathatják a rendezvénysorozatot.

Február 1-jén a rétközi és a nyírségi táncokat, 15-én a magyarbődi, március 8-án a kalotaszegi, 22-én a széki, míg április 5-én a moldvai csángó táncokat lehet majd elsajátítani a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn található múzeumfaluban, amely a Felső-Tisza-vidék népi építészetének létesítményeit őrzi.

A skanzen munkatársa megjegyezte, hogy az 1990-es végén már tartottak tánctanítást, amelyet most megújult tematikával, gyakorlott oktatók közreműködésével elevenítenek fel. Ezúttal nemcsak az országhatáron belüli, hanem határokon túli magyar táncok megismertetése is szerepel a programban.

Forrás: MTI