A legnagyobb skandináv fesztiválon is tarolt a magyar újcirkusz

Telt ház és álló ováció fogadta a Recirquel Újcirkusz Társulat mindhárom előadását a jelenleg is zajló Bergen Nemzetközi Fesztiválon. Az 1953 óta megrendezett, legnagyobb skandináv előadó-művészeti fesztiválon mintegy ötezer néző előtt mutatta be Párizs Éjjel című előadását a Recirquel. A 30-as évek francia fővárosának éjszakai lokáljait és varieté világát megidéző, Vági Bence által rendezett produkció az elmúlt években a világ legnagyobb fesztiváljain és színházaiban aratott már hasonló szakmai és közönségsikert.

Fotó Thor Brødreskift / Festspillene i Bergen

Bergen a norvég kultúra kitüntetett helye: itt született a norvég Paganininek nevezett hegedűművész Ole Bull és Edward Grieg, és itt kezdte színpadi pályafutását Henrik Ibsen is. A város emellett 1953 óta ad otthont a skandináv országok legnagyobb kulturális és zenei seregszemléjének, a Bergeni Nemzetközi Fesztiválnak (Bergen International Festival). Az idén május 23. és június 6. között megrendezett, két hetes fesztivál 50 helyszínén több mint 400 esemény, köztük nemzetközi szinten is kiemelkedő komoly- és könnyűzenei koncertek, színházi produkciók, tánc- és operaelőadások várják a látogatókat.

Fotó Thor Brødreskift / Festspillene i Bergen

A fesztivál idei műsorában egyedüli magyar színházi fellépőként helyet kapott a Recirquel is. Az első magyar újcirkusz társulat a fesztivál kiemelt helyszínén, a színházi, balett- és hangverseny-produkcióknak otthont adó, 1600 férőhelyes Grieghallen-ben összesen három alkalommal mutathatta be Párizs Éjjel című produkcióját. Az előadást, amely a 30-as évek Párizsának varieté világába és forró hangulatú lokáljainak miliőjébe kalauzolta a nézőket, a fesztiválon telt ház és tapsvihar fogadta mindhárom alkalommal.

Fotó Thor Brødreskift / Festspillene i Bergen

„Újra és újra megdöbbentő átélni, azt a nyitottságot és szeretetet, amivel egy-egy idegen ország közönsége már a premier napján fogadja az előadásainkat. Mindhárom fellépésünk érezhetően nagy hatással volt a nézőkre, azt hiszem, színházi körökben is kuriózum, hogy a teljes publikum felállva tapsol meg egy előadást – mondta Vági Bence, a Recirquel Társulat alapító-művészeti vezetője.

Fotó Thor Brødreskift / Festspillene i Bergen

A Párizs Éjjel az elmúlt két évben Bogotától Párizsig a világ számos színházában aratott már komoly szakmai közönségsikert. Tavaly a világ legnagyobb fesztiválján, az Edinburgh Fringe-en közel tízezer néző, köztük mintegy száz színházigazgató látta a darabot, amely sorban kapta a legrangosabb elismerésnek számító ötcsillagos kritikákat. A produkció sorra kapja a rangos nemzetközi felkéréseket is, a bergeni fellépést követően a Párizs Éjjelt idén nyáron többek közt angliai Latitude Fesztiválon is bemutatják majd. A Recirquel az elmúlt évek sikerinek köszönhetően mára a második legkeresettebb magyar kulturális produkció lett külföldön, a társulat fennállása óta mintegy 400 előadást tartott, amelyet mintegy 200 ezren láttak világszerte.

A Párizs Éjjel című előadás Magyarországon legközelebb 2018. július 20-21-én a Művészetek Völgyében lesz látható. 

A Recirquel Újcirkusz Társulatról

Recirquel Újcirkusz Társulat Vági Bence rendező-koreográfus vezetésével magyar artistákból alakult 2012-ben Budapesten. A társulat négy egész estés nagyszínpadi produkciója – Cirkusz az Éjszakában, A Meztelen Bohóc, Párizs Éjjel, Non Solus – a bemutatók óta telt házzal fut a budapesti Müpában. A Recirquel nemzetközi karrierje 2014-ben vette kezdetét, a társulat mára az európai és tengerentúli színházak rendszeres fellépője Franciaországtól Hollandián és Kolumbián át Chiléig.
A Társulat küldetésének tekinti, hogy az évszázados hazai cirkuszművészeti tradíciókra és szaktudásra épülő, új, közép-kelet-európai – magyar újcirkusz irányzatot itthon és a világban egyaránt népszerűvé tegye. A Recirquel
A magyar előadóművészeti életben az újcirkusz, mint új művészeti ág a Recirquel születésével jelent meg. A társulat állandó alkotócsoportjának célja olyan egész estés nagyszínpadi produkciók megírása, kitalálása és megvalósítása, amelyben a műhöz szerzett zene, látványvilág a cirkuszművészetet egy új, és absztrakt kifejező mozgásművészetté formálja, így létrehozva egy történetet elbeszélő újcirkusz előadást.
A Recirquel produkcióiban a klasszikus artistatechnika mellett ezért fontos szerepet foglal el a tánc- és a színészmesterség, valamint a látványvilág és az egyedileg komponált élőzene. A sajátos kelet-európai cirkuszi műfaj zenei világát Sárik Péter zongoraművész, zeneszerző alkotta meg. Az előadásokban továbbá nagy hangsúlyt kapnak a hazánkban még kevéssé ismert társművészeti ágak – a maszk és smink illetve a hajszobrászat alkotásai is.

További információ: www.recirquel.com

Forrás: Recirquel Újcirkusz Társulat