Frankofón Filmnapok és Fesztivál 2016.02.26-04.02. – Frankofón Filmnapok – Uránia, Cirkó-Gejzír mozi 2016.02.26-03.06.

Február 26. és április 2. között a francia nyelvű kultúra legjavát ismerheti meg a magyar közönség Budapesten és számos vidéki nagyvárosban. A fesztivált indító Frankofón Filmnapok keretén belül 10 napon át közel 30 premier előtti bemutató és több mint 50 filmvetítés várja az érdeklődőket Budapesten az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Cirko-Gejzír moziban. A Filmnapok mellett további 30 kulturális és 20 oktatási rendezvény hívja fel a figyelmet egész márciusban a frankofón kultúra sokszínűségére.

image001

A Belgium, Egyiptom, Franciaország, Görögország, Kanada, Libanon, Románia és Svájc diplomáciai képviseletei, a Francia Intézet, a Frankofón Baráti Kör és a magyar kulturális és oktatási intézmények, valamint filmforgalmazók összefogásából létrejött fesztivál több ezer frankofón kultúra iránt rajongó felnőttet és diákot szólít meg idén is. A megszokott rendezvényhelyszínekhez – A38 Hajó, Budapest Music Center, ELTE, Francia Intézet, Liszt Ferenc Emlékmúzeum, Károli Gáspár Egyetem, Müpa, Trafó, Uránia – idén csatlakozott a Cirko-Gejzír mozi és a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély.

Magyarország kormánya az elmúlt évekhez hasonlóan 2016-ban is hozzájárul a fesztivál megrendezéséhez. „Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 5 millió, míg a Külgazdasági és Külügyminisztérium 2 millió forinttal támogatja az évek óta nagy sikerrel futó fesztivál megrendezését” – jelentette be Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium frankofón ügyekért felelős miniszteri biztosa.

A 6. Frankofón Filmnapok főszereplője Isabelle Huppert francia színésznő, aki minden lehetséges műfajban, a világ számos országában forgatott már a legnagyobb rendezőkkel. Igazi kozmopolita, így tekinthetjük a frankofónia, illetve a kulturális sokszínűség élő szimbólumának. A Filmnapokon a nagyközönség a színésznő hét filmjét láthatja, közülük kettőt premier előtt – a Valley of Love-ot (Szerelemvölgy) és a Hétköznapi titkainkat. Ezenkívül márciusban a Francia Intézet ingyenes vetítésein Huppert régebbi nagy szerepeiből is előkerül néhány tekercsnyi. A nézőknek így alkalmuk nyílik arra, hogy összevessék Isabelle Huppert és Gérard Depardieu párosát egy mai (Valley of Love, 2015) és egy 35 évvel ezelőtti történetben (A vagány, 1980).

Vincent Lindonnal, a francia szerzői film másik emblematikus arcával két nagyon fontos filmben találkozhat a közönség: Stéphane Brizé Mennyit ér egy ember? című filmjében és Joachim Lafosse Fehér lovagokjában. Az előbbiben nyújtott alakításáért Lindon 2015-ben elnyerte a Cannes-i Filmfesztivál legjobb férfi főszereplőjének díját.

A kívülállóság kiapadhatatlan témát szolgáltat a filmművészet számára. A Lábuk alól a talaj blokk olyan filmeket gyűjt egybe, amelyek szereplői kilógnak a hétköznapi emberek sorából mint az Omar Sy (Életrevalók, Samba) által megformált, első színesbőrű bohóc a Csokoládé című életrajzi filmben.

A 2016-os Filmnapok újdonsága az Éjszakai vetítések miniszekciója két olyan eredeti hangvételű alkotással, amelyek igencsak elütnek a közelmúlt francia filmtermésétől: a Night Fare igazi zsánerfilm, a B kategóriás amerikai krimik stílusos továbbgondolása, Alice Winocour Maryland című misztikus thrillere pedig óhatatlanul beszippantja a nézőt, ami egyrészt a műfajhoz tartozó feszültségnek, másrészt Gesaffelstein elektronikus zenéjének köszönhető.

A Filmnapok vendégei az Évszakok című francia természetfilm rendezőpárosa, Jacques Perrin és Jacques Cluzaud, valamint az Egy őrült pillanat című francia vígjáték rendezője, Jean-François Richet. A közönségtalálkozókra a március 3-i filmvetítések alkalmával kerül sor az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

A közönség nemcsak a filmművészet által, hanem a képzőművészeten, a zenén, az irodalmi és nyelvi programokon, a színházi és táncelőadásokon, valamint társadalmi kérdéseket érintő előadásokon keresztül is közelebb kerülhet a frankofón kultúrához.

A képzőművészet terén a Francia Intézet Vasarely: Szerigráfiák, multiplikák című kiállítása képezi le a francia-magyar kapcsolatokat. A budapesti Szépművészeti Múzeum – Vasarely Múzeummal együttműködésben szervezett kiállítás Victor Vasarely (1906–1997) művészetének egyik legjellemzőbb műfajára, a sokszorosított eljárásokkal készült szerigráfiák és multiplikák bemutatására fókuszál. Vasarely munkáival igyekezett a művészetet megszabadítani „elitista” hagyományaitól. Jelmondata az 1950-es évektől az volt: a művészet legyen elérhető mindenki számára. A “művészet demokratizálása”, a sokszorosított grafika és multiplika vált művészeti produkciójának kiindulópontjává.

A Frankofón Fesztivál ismét számos alkotót és előadóművészt hoz el Magyarországra. Budapestre érkezik Valère Novarina francia-svájci dráma- és esszéíró, rendező és képzőművész, a színházi világ ismert alakja, az avignoni fesztivál visszatérő vendége. A Fesztivál látogatói kétszer találkozhatnak vele március közepén: 16-án a Francia Intézetben az Érthetetlen anyanyelv című zenés felolvasó esten, majd másnap a Károli Gáspár Református Egyetem Imígyen szóla Louis de Funès című monológjának nyílt próbáján.

A tánc területéről a Trafó „Koreográfusok új utakon” sorozatának két kanadai előadása (Caroline Laurin-Beaucage & Martin Messier: Soak/Compagnie Virginie Brunelle: Átkozottul) mellett, a Nemzeti Táncszínház szervezésében létrejött Ballet Preljocaj-est csatlakozott a programsorozathoz. Az aix-en-provence-i társulat két kortárs koreográfiát (Spectral Evidence / La Stravaganza) mutat be a Müpában; mindkettő a New York City Ballet társulatának és társulatával készült – 16 év különbséggel.

A Fesztivál több frankofón szerzőt is meghívott irodalmi eseményeire: Grégoire Polet belga író Barcelona! című regényét mutatja be, Vincent Pachès francia író-költő-újságíró pedig a Francia Intézetben látható, Szavak a képek nyomában című kiállítása kapcsán alkotóműhelyt tart a szavak és képek egymásra hatásáról.

Zenei fronton is számos vendégművésszel büszkélkedhet a rendezvény: a versailles-i Barokk Zenei Központ szólistái, Patrick Fayad libanoni zongoraművész, Didier Levallet jazz zenész, a Carrousel francia-svájci sanzonduó, valamint az elektronikus zene, azon belül is a sythwave mozgalom két ismert alakja, Perturbator és Dan Terminus. A frankofón zenészek sorát magyar művészek is gazdagítják: Mózes Tamara énekes-zongorista verses-zenés performanszot mutat be Marc Delouze párizsi költővel, Myrtill pedig népszerű frankofón slágereket ad elő.

A különleges koncertek sorában érdemes megemlíteni azt a régizenei koncertet is, amelyen az erre az alkalomra összeállt együttes tagjai korhű kottákat, eredeti hangszereket vagy azok kópiáit használják, és a korabeli francia nyelv használatától sem riadnak meg. Abdoul Camara szenegáli táncművész pedig nyugat-afrikai táncos-zenés estet mutat be a Francia Intézetben Irány Szenegál! címmel.

A Fesztivál programjából nem maradhatnak ki a társadalmi kérdéseket érintő előadások sem. A Mit jelent ma az identitás? és a Migráció, immigráció című beszélgetések meghívott előadója Catherine Wihtol de Wenden politológus-szociológus-kutató, a párizsi Sciences Po oktatója, a Bevándorlástörténeti Múzeum szakmai tanácsadója.

A Budapesti Francia Intézet és partnerei mintegy húsz oktatási projektet is támogatnak a Fesztivál keretében. Ezeken a programokon, ahol kifejezetten a francia nyelv áll a középpontban, több ezer diák vesz részt országszerte. Romain Lateltin francia dalszerző-énekes országos turnéján megmutatja, hogy a francia sanzon életreszóló élmény, amellyel bármikor képes mosolyt csalni az arcokra. A francia Qui Va Piano Társulat Molière a porondon című darabjával szintén a frankofón kultúra kedvelőit szólítja meg Budapesten és számos nagyvárosban. Beavató színházi előadás sok humorral – nem csak diákoknak! A sportesemények sem hiányozhatnak a Fesztivál programjából. A Francia Intézet a Budapesti Francia Gimnáziummal együttműködésben idén először rendezi meg a francia sportágak napját. A francia két tanítási nyelvű gimnáziumokból érkező diákok kipróbálhatják a canne de combat-t, a savate-ot – vagyis a francia bokszot – és a vívást.

A Fesztivál hagyományos oktatási rendezvényei évről évre nagy sikerrel zajlanak a középiskolások és egyetemisták körében: a Francia Intézetben rendezett Frankofón dalverseny, a pécsi Frankofón Diákszínjátszó Fesztivál, valamint a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tárgyalás-szimulációs programja, amelynek keretében a tanulók a Frankofónia Állandó Tanácsának ülését modellezik a budapesti frankofón nagykövetségek képviselőinek segítségével. Az ELTE Egyetemközi Francia Központja által szervezett Nagy Frankofón Tollbamondás a nagyközönség számára is nyitott.

A francia nyelvtanulás lehetőségeiről a Francia Intézet Nyelviskolája ad tájékoztatást március 19-én a családokat megszólító nyílt nap alkalmával.

Részletes program a franciaintezet.hu és a facebook.com/franciaintezet oldalon, valamint a Frankofón Filmnapok és Fesztivál brosúrájában. Ez utóbbi online is megtekinthető az issuu.com/franciaintezet honlapon.

A Fesztivál számos programjára a belépés díjtalan.

A Frankofón Filmnapok vetítéseire a jegyárusítás már megkezdődött. Jegyek kaphatók az Uránia Nemzeti Filmszínház és a Cirko-Gejzír mozi jegypénztárában és honlapján.

Forrás: Francia Intézet
,