Hagyomány és kísérletezés 2015/2016-ban is

Superbrand-elismerés, Színikritikusok Díja-jelölések, fesztiválrészvételek, hat premier, új színház-pedagógiai program és kárfelmérés – indul a Budapest Bábszínház évada.

Nyúl Péter címszereplője gyerek- és felnőttkorában - Fotó: Éder Vera

Nyúl Péter címszereplője gyerek- és felnőttkorában – Fotó: Éder Vera

A 2015/2016-os évad egy óvodásoknak szóló bemutatóval indul a színházteremben október 1-jén. Beatrix Potter közkedvelt meseregényéből készült Nyúl Péter, amelynek létrehozói a Színikritikusok Díját, a Szabadkai Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivál és a Kaposvári ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé Üveghegy-díját is elnyerő Boribon és Annipanni alkotói, azaz rendezőként Ellinger Edina, látványtervezőként Lisztopád Krisztina, zeneszerzőként Tallér Zsófia, a színpadi adaptációt pedig a Budapest Bábszínházban a Pettson és Findusszal bemutatkozott Fekete Ádám készíti. A nagyszínpadra készülő Nyúl Péter a CAFe Budapesti Kortárs Művészeti Fesztivállal közös program.

Ehhez a bemutatóhoz kapcsolódik az évad első kiállítása, a Koós Iván Galériában a színház eddigi 66 évadában műsorra tűzött angolszász darabok bábjait láthatják az érdeklődők. A tárlatot már a szeptember 19-I, sok más izgalmas programot is kínáló Színházak Éjszakáján megtekinthetik a látogatók.

Másnap, szeptember 20-án adják át a Színikritikusok Díját. Az áprilisban bemutatott Kabaré című előadás (rendező: Alföldi Róbert) a legjobb zenés/szórakoztató produkciók között kapott jelölést, a Konferansziét alakító Bercsényi Pétert pedig a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában nominálták.

Kabaré: Mórocz Adrienn, Bercséniy Péter - Fotó: Éder Vera

Kabaré: Mórocz Adrienn, Bercsényi Péter – Fotó: Éder Vera

Szeptember és október folyamán a környező országok magyarlakta területein több meghívásnak tesz eleget a Budapest Bábszínház: a Hoppá-hoppá! című előadás Ungvárra, a Tíz emelet boldogság Nagyváradra utazik. A Lúdas Matyi a régió egyik legjelentősebb, nagy hagyományú bábfesztiváljának versenyében vesz részt Zágrábban.

Az alsó tagozatosok novembertől ismét láthatják a nagyszínpadon Lázár Ervin klasszikusát, A legkisebb boszorkányt. A Lengyel Pál rendezte, Orosz Klaudia tervezte, 2000-ben bemutatott előadást Kuthy Ágnes újítja fel frissített szereposztással.

Különleges produkció a november végén bemutatandó, a Természetes Vészek Kollektívával együttműködésben készülő Oidipusz-karantén. A premier a Trafó – Kortárs Művészetek Házában lesz, ezt követően a Budapest Bábszínház Játszó-terén láthatja a közönség az előadást. A produkció rendezője Veres András, a vizualitás Árvai György és Szűcs Edit munkája.

2016 elején a Játszó-téren két bemutatóval várjuk az óvodásokat. Január végétől látható a Gimesi Dóra azonos című meséjéből adaptált Csomótündér, amelynek rendezője Tengely Gábor, a látványt Michac Gábor jegyzi. Február végétől látható a Kistigris és Kismackó című előadás Kolozsi Angéla rendezésében, Sipos Katalin és Sisak Péter tervezésében. A darab a német író-illusztrátor Janosch Irány Panama! című meséjének bábszínpadi változata.

Áprilisi bemutató a színházteremben Bertolt Brecht drámája, A kaukázusi krétakör Vidovszky György rendezésében, Menczel Róbert díszleteivel és Tihanyi Ildi jelmezeivel. Ezzel az előadással tovább bővül a Budapest Bábszínház ifjúsági és felnőttrepertoárja.

Újdonság a Mozgató névvel, Végvári Viktória vezetésével induló színház-pedagógiai program, erre a színház épületében dedikált termet alakítunk ki. A Magyartanárok Egyesületével közösen folyamatosan készülnek az előadásokhoz kapcsolódó, a színház honlapjáról letölthető segédanyagok az általános és középiskolások számára.

Márciusban ismét sor kerül a BÁBU Fesztiválra, ezúttal Lázár Ervin életművével a fókuszban. A Budapest Bábszínház továbbra is felvállalja a március 21-i Bábszínházi Világnap rendezvénysorozat koordinálását.

Új taggal nem bővül a társulat. Bercsényi Péter szabadúszóként folytatja, de továbbra is látható a Kabaréban, a Boribon és Annipanniban, a Líra és Epikában és a Kiviben. Mórocz Adrienn anyai örömök elé néz, ezért a Semmit, a Boribon és Annipannit és a Fehérlófiát csak az évad második felében láthatják a nézők.

Superbrand BB

A nyár folyamán a Budapest Bábszínház a legkiválóbb márkák közé került. Idén 11. alkalommal ítélte oda a Superbrands Magyarország Szakértői Bizottsága a Superbrands díjakat. A 20 éve Nagy-Britanniából indult, ma már közel 90 országban átadott díjra érdemes márkákat egy jelenleg 21 tagú, független kommunikációs, marketing-, PR- és reklámszakemberekből álló bizottság választja ki. A jelölés kizárólag szakmai szempontok alapján történik, arra sem pályázni, sem jelentkezni nem lehet. A bizottság értékelése 2015-ben kiegészült a GfK Piackutató Intézet által a fogyasztók körében végzett online márkaismertség- és –kedveltség-kutatással.

A Budapest Bábszínház elődje, az Állami Bábszínház 1949. október 8-án nyitotta meg kapuit, előadásainkon generációk nőttek fel, első nézőink ma már unokáikkal, dédunokáikkal érkeznek hozzánk. Valljuk, a báb nem korosztály, hanem műfaj. Ambíciónk, hogy korszerű formában éltessük tovább a bábművészet hagyományait, és az elmúlt hat és fél évtized kísérletező szellemében működve új utakat keressünk. Célunk, hogy határainkon innen és túl a magyar báb- és színházművészet hírnevét öregbítsük. Az elénk támasztott közönség- és szakmai elvárások magasak. Az elmúlt két évad 100%-on felüli látogatottsági adatai, valamint a magyarországi és külföldi elismerései igazolják ebbéli törekvéseinket.

A Superbrands az egyik legrangosabb kitüntetés, amelyet fogyasztói brand elérhet, így a díjazott márkák közé tartozni megtiszteltetés és felelősség. Előadásainkkal és kommunikációnkkal a minőség iránti elhivatottságunkat megtartva, a jövőben még nagyobb erőkkel azt igyekszünk bizonyítani, hogy a Budapest Bábszínház minden tekintetben jó választás.

Az elmúlt napok katasztrofális időjárása, az esőzések a Budapest Bábszínházat nagyon súlyosan érintették. A károk felmérése folyamatban van, a hibák javítása megkezdődött. „Bár jelentős veszteségeket szenvedtünk el, szerencse a szerencsétlenségben, hogy mindez nem évad közben történt, mert abban az esetben legalább két-három hétre le kellene állni az előadásokkal” – fogalmazott Meczner János, a színház igazgatója.

Forrás: Budapest Bábszínház
,