Rádóczy Gyarmathy Gábor festő- és grafikusművész kiállítása

Rádóczy Gyarmathy Gábor festő- és grafikusművész a budapesti Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban érettségizett, felsőfokú művészeti tanulmányait a poznańi Képzőművészeti Főiskolán végezte. 1980-ban a pármai Művészeti Akadémián tanult, mesterei Bálint Endre, Gyarmathy Tihamér, Tesseyer, Brzozwsky voltak.

Rádózcy Gyarmaty

Rádózcy Gyarmathy Gábor

1967 óta rendszeresen kiállít Magyarországon és külföldön. Rákosszentmihályon él és alkot műtermében, ahol oktatói tevékenységet is folytat. Művészi alkotótáborok rendszeres szervezője, vezetője. 1980 óta a Pármai Művészeti Akadémia tagja. Számos külföldi- és hazai pályázat díjnyertese, köztük – két ízben is – az „Italia 2000” nemzetközi pályázat ezüstérmese. 1980-ban Honoris Causa kitüntetést kapott Olaszországban.

Művészetének kezdetén főként fekete-fehér, színes grafikák, rézkarcok készítésével foglalkozott. Gazdag, igényes kompozíciói hamar felkeltették a szakma figyelmét. Később egyre inkább a festészet felé fordult. Egyaránt fontos számára a rézkarcolás fegyelme és pontossága, valamint a festészetben a színek érzelmi kifejezőereje. Többször választ azonos témát a más-más műfajban készült alkotásainak, gyakorta előképként tekint egy-egy rézkarcára, grafikájára, melyet aztán festmény formájában is elkészít. Grafikáin, rézkarcain, festményein gyakran jelenik meg a szürrealista képzetek által átszőtt világ, melyben összemosódik az álom és a valóság, ahol a mindennapi tárgyak jelképekké válnak.Alkotásai egy határozott, erőteljes festői látásmódba illeszkednek. A kiállításon szemlélődve folyamatosan meggyőződhetünk határtalan képzelőerejéről, fantáziájáról, melynek alapja a történelem, a művelődéstörténet és az őstörténet területén szerzett tudása.Ábrázolásai közt gyakran találunk lovakat, mitologikus állatokat, sólymot, turult, mondabeli alakokat, ősöket.

Szuggesztív festői képességeire már korán nagy hatással volt édesapja, Gyarmathy Tihamér (1915-2005), a XX. századi magyar festészet egyik kiemelkedő festőművésze, aki támogatta fiát a művészeti kibontakozásában.

A kiállításon látható festményei, rézkarcai összetett kompozíciókról árulkodnak, melyekben a rútság, a gonoszság és az erőszak mellett éppúgy megjelenik a szépség és az erotika, a mozgalmasság, a kavargó érzelmek ábrázolása, a színek drámaisága.

Rádóczy Gyarmathy Gábor - Csodálatos Mandarin

Rádóczy Gyarmathy Gábor – Csodálatos Mandarin

A megnyitó időpontja: 2014. március 20.,csütörtök 18:30 óra
A kiállítás megtekinthető: 2014. március 20. és április 13.között
A kiállítás helyszíne: Vörösmarty Színház Forrás Galériája, Székesfehérvár, 8000, Fő u. 8.
A kiállítást megnyitja: Tahi Tóth László színművész, Kiváló Művész, a Vígszínház tagja
Közreműködik: Kozáry Ferenc színművész
A kiállítás kurátora: Hegedűs Lilla művészettörténész
A kiállítással kapcsolatos további információk: forras@vorosmartyszinhaz.hu
(22) 512 100

Forrás: Vörösmarty Színház