Kristóf Ágota-bemutató a Szkénében

Kristóf Ágota (Agota Kristof) A nagy füzet című művét mutatják be a Szkéné Színház és a Forte Társulat közös produkciójában február 15-én, pénteken.

A magyar származású írónő Franciaországban 1986-ban megjelent, s azóta számos nyelvre lefordított első regénye fekete humorral átszőtt mese és fejlődésregény egyszerre. Vízió egy könyörtelen, elembertelenedett világról, a háború és az azt követő ellentmondásos időszak szörnyűségeiről – olvasható a Szkéné Színház MTI-hez eljuttatott közleményében. Az előadás Erick Aufderheyde azonos című színpadi változata nyomán készült, a művet Mária Ignjatovic fordította.

Az előadásban Andrássy Máté, Blaskó Borbála, Krisztik Csaba, Kádas József, Nagy Norbert és Simkó Katalin játszik. A zene Ökrös Csaba, a jelmez Benedek Mari munkája, a darab rendező-koreográfusa Horváth Csaba. A produkció február 16-én és 17-én is látható a Szkéné Színházban.

Kristóf Ágota (Agota Kristof) férjével és néhány hónapos kislányával 1956-ban emigrált Svájcba, családjával Neuchatelben telepedett le. A 2011-ben elhunyt Kossuth-díjas írónő regényei, novellái és drámái a világ minden táján ismertek.

A nagy füzet a második világháború idején játszódik. A regény főszereplője egy ikerpár, akit édesanyjuk az írástudatlan és kegyetlen nagymamájuknál hagy egy magyar vidéki kisvárosban. Az egymástól elválaszthatatlan fiúk számára a barbár körülmények tapasztalata olyan fejlődés- és szenvedéstörténetet jelent, amelyben rájönnek, hogy a felnőttek világában minden megtörténhet, ezért mindenre készen kell állniuk. A regény, amely a Trilógia első része, tulajdonképpen a létezés vagy a túlélés legkonkrétabb és legelvontabb stratégiáinak tudatos kidolgozása a gyermek által: az étel keresésétől a pénzszerzésen át, az írni és idegen nyelv tanulásig, amely számukra megteremti az élet kegyetlenségeivel szembeni leghatékonyabb fegyvert: a fikciót.

A színészek-táncosok alkotta Forte Társulatot Horváth Csaba rendező-koreográfus alapította 2005-ben; előadásaikban egy Magyarországon kevéssé ismert formanyelv létrehozásán kísérleteznek. Az előadásokban a tánc mellett a társművészetek is lényegi szerephez jutnak.

Forrás: MTI

,