A Kossuth Kiadói Csoport kiemelt programjai a Könyvfesztiválon

26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál – Millenáris, 2019. április 26–28. 

Április 27. (szombat)

15.00 – 16.00 óra
Márai Sándor terem
Adam LeBor Nyolcadik kerület című regényének – amelynek története a 2015. évi Nyári – őszi menekültválság három napján játszódik Budapesten – bemutatója a szerző közreműködésével
Moderátor: László Ágnes
Résztvevők: Adam LeBor brit újságíró, külpolitikai tudósító,
Iain Lindsay, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete,
Nádori Attila, a könyv szerkesztője és Kocsis András Sándor, a kiadó elnök-vezérigazgatója

Már régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy írjak egy krimisorozatot, ami Budapesten játszódik. A Budapesten elöltött hosszú évek alatt alaposan megismertem a várost, a VII. és VIII. kerület mellékutcáitól egészen a pazar rózsadombi villákig. Miért ne lehetne egy cigány rendőr a detektív? A drámáknak a konfliktus a mozgatórugója, de legfőképpen a belső konfliktus. Mi történik, ha a nyomozás szálai a saját családjához vezetnek? Egy főhős, aki sem a sajátjai, sem a rendőrkollégái között nem érezheti teljesen otthon magát, a főhős, aki csapdába esik két világ között. Ebben remek alkotói lehetőségeket láttam. Így született meg Kovács Baltazár. De hol és milyen gyilkossági ügyben nyomozzon? Hagytam érlelődni az ötletet, várva a megfelelő alkalomra, a kellően erős inspirációra, hogy szárba szökkenhessen az elképzelés, ami végül majd egy regénnyé állhat össze. Rövidesen el is érkezett ez a pillanat. 2015 augusztusának egyik reggelén ott álltam a Keleti pályaudvar előtti téren, hogy a menekültválságról adjak tudósítást. (Részlet az Utószóból – Adam LeBor)

A Nyolcadik kerület, műfaját tekintve politikai thriller – egy készülő trilógia első része – a 2015. nyári-őszi menekültválság három napján játszódik Budapesten. Kovács Baltazár, a Budapesti Rendőr-főkapitányság gyilkossági csoportjának roma nyomozótisztje péntek reggel névtelen SMS-t kap, benne az egykor Köztársaság téri pártközpont címével és egy halott férfi fotójával. Mire a romos pártházba ér, a holttest eltűnik. Megjelenik viszont a miniszterelnöknek közvetlenül alárendelt elit rendfenntartó alakulat, a Csendőrség hat tagja, élükön Kovács régi riválisával, aki nyomatékosan felszólítja, hogy szálljon le az ügyről…

A nyomozás szálai a Keleti pályaudvari alkalmi menekülttábortól a politika legmagasabb köreiig vezetnek. Miközben Kovács vasárnap estig végigjárja ezeket az egymást keresztező sötét utakat, választania kell a törvény és a családi lojalitás között is…

***

Április 27. (szombat)

16.00 óra
Lázár Ervin terem
Georg Hauptfeld – Heller Ágnes A véletlen értéke című könyvének bemutatója
Moderátor: Kassai Zsigmond, a könyv szerkesztője
Résztvevők: Heller Ágnes és Georg Hauptfeld

A világhírű magyar filozófus regényes életrajza, amely németül a 2018-as Frankfurti Könnyvásárra jelent meg hatalmas sikerrel. Ennek a kötetnek a fordítása kerül most a magyar olvasó kezébe Bartók Imre értő műfordításában. A szerző előszavából: „Heller Ágnes hosszú és mégis örökifjú élete során négy különböző politikai rendszert nézhetett végig testközelből: az autokratikus osztálytársadalmat, a totalitárius nácizmust és kommunizmust, illetve a liberális demokráciát. Ma saját korábbi tapasztalatai miatt fordul szembe az ismét megerősödő nacionalizmussal és az illiberális demokráciával. Miután annyi éven át harcolt a totalitarizmus ellen, és miután az egész világot többször is bejárta, többé már nem hisz a nagy változás álmában. Meggyőződése szerint inkább azon kell munkálkodnunk, hogy a szűkre szabott lehetőségeink között megtegyük, amit megtehetünk. Senki sem tudhatja, hogy mi sül ki ebből, és éppen ezért fontos, hogy ne várjunk a másikra, hanem saját magunk vegyük kezünkbe az életünk irányítását.”

***

Április 27. (szombat)

17.00 óra
Márai Sándor terem
Három Karinthy! Karinthi Ágnes Testvérlélek című könyvének bemutatója
Moderátor: Kőrössi P. József
Résztvevők: Karinthi Ágnes, Karinthy Judit, Karinthy Márton

Összeálltak a zseniális Karinthi/Karinthy íródinasztia tagjai, és alkottak egy nagyot. A Franciaországban élő Agnès Karinthi regényét édesanyja, Karinthy Judit fordította magyarra. A Testvérlélek két időszak, a kisgyermekkor és a fiatal felnőttkor köré épülő lélektani dráma. Ki nem álmodott soha arról, hogy hirtelen egy rokonlélek jelenik meg az életében? Philippe szerencsés, ő már gyerekkorában megtalálta a magáét. Meg is kérte a kezét, és a kislány elfogadta. De a gyerekeknek nincs sok beleszólásuk a felnőttek döntéseibe: a kisfiú családja elköltözik a városkából, és a pajtások elszakadnak egymástól, ám Philippe nem feledkezik meg gyerekkori társáról. Múlnak az évek, a gyerekből fiatalember lesz. A szüleivel lakik, időszakos munkákból él, félreteszi a pénzt, és alig várja, hogy viszontlássa gyerekkori szerelmét. Lesz-e, lehet-e közös a jövőjük? Milyen áron tudják a múltat feleleveníteni?

https://www.kossuth.hu/hirek/olvas/4938/26-budapesti-nemzetkozi-konyvfesztival

Forrás: Kossuth Kiadói Csoport
,