Arany 201 – Ünnepi est a Kalákával és barátaikkal

Előzmények

A Kaláka tagjai az együttes megalakulása óta zenésítenek meg Arany János verseket, sőt, 1969-ben a bemutatkozó koncertjükön is műsorra tűzték az Egri leány című ballada egyik részletét. A hetvenes években már nagyobb kompozíciók is születtek, hogy csak a legismertebbeket említsük: A walesi bárdok, Bajusz, Zách Klára, Tetemrehívás…

Kaláka © Lajtos István

1978-ban a Radnóti Színpadon Mondok, mondok éneket című estjük első felét teljes mértékben a költőnek szentelték (a második részben Weöres Sándor dalokat énekeltek.) A 1981-ben Erdély nagy magyar városaiba is ellátogattak, az első turné első állomása éppen Nagyszalonta volt…

Azóta az Arany-dalok egyre csak szaporodtak, több fel is csendült a különböző lemezeiken. 2001-ben jött ki a Családi kör CD, a 2004-ben elindult Hangzó Helikon sorozatban pedig 2007-ben megjelent a Kaláka – Arany János kötet Kass János illusztrációival, melyből több ezer példány lelt gazdára. A tavalyi ünnepi évre az új, tartalmában bővített kiadás is elkészült.

Arany-év a Kalákával

2017-ben a Kultúra Napja alkalmából meghívták a Kalákát Bécsbe az Arany-estjükkel, s kezdetét vette egy élményekben rendkívül gazdag széria.

Még március 2-án, az Arany-év ünnepélyes megnyitóján az Erkel Színházban léptek fel A walesi bárdokkal. Sok itthoni koncert mellett (Pécs, Balatonfüred, Balatonboglár, Miskolc, Eger, Békés, Gyula, Harkány, Mátészalka, Budapest -PIM Szabadtéri színpad) a szomszédos országokban is muzsikáltak, olyan magyarlakta településekre vitték el műsorukat, mint Királyhelmec, Zenta, Marosvásárhely, Kolozsvár vagy Élesd.

Arany 200 című koncertprogramjukkal jártak Észak-Európában, pontosabban Oslóban és Koppenhágában. Ősszel pályázati támogatásnak köszönhetően olyan felkéréseket is el tudtak fogadni, melyek e segítség nélkül nem jöhettek volna létre. Így bemutathatták műsorukat Tokióban, Szöulban, Ausztráliában, Amerikában, Németországban és Indiában. Játszottak a diaszpóra magyarság körében, helyi fesztiválokon, s magyar szakos diákoknak a kinti egyetemeken Indiába velük tartott Szabó T. Anna, aki angolul tartott kis előadást a költőről és a Kaláka által megzenésített Arany-versekről. Részt vettek Új-Delhiben a hindi nyelvű Arany János kötet bemutatóján is.

Arany 201 – koncert a Vigadóban (2018. március 02., 19 óra)

„Mikor a jubileumi évet terveztük, arra gondoltunk legyen egy évzáró, ahová a Kaláka együttes barátait, zenekarokat, költőket, színészeket, énekeseket, táncosokat, képzőművészeket meghívunk. Olyanokat, akik jelentősen hozzájárultak az Arany János-emlékév sikeréhez. Kicsit elszámítottuk magunkat. Fantasztikus produkciók születtek – irreális vállalkozás mindenkit meghívni… 

Arany János költészete a jubileumi év alatt egyre izgalmasabbá vált, nem, hogy véget ért volna a ráirányuló figyelem, inkább fokozódott. Az Arany-év naptár szerint véget ért, de a programsorozat folytatódik.”

Gryllus Dániel

Arany 201
Ünnepi est a Kalákával és barátaikkal
2018. március 2. (péntek), 19.00, Pesti Vigadó

Közreműködnek:
Kaláka együttes
Kováts Kriszta, Farkas Gábriel, Szirtes Edina Mókus, Fool Moon,
Keönch László, Fekete János Jammal, Nana Vortex, Hungarian FolkEmbassy, Huzella Péter, Csík János, Dresch Mihály, Szabó T. Anna, Lackfi János,
Bacsa Ildikó, Hegedűs D. Géza, Tóth Norbert Márk,
Balogh Kálmán, Jankovics Marcell, Cakó Ferenc,
Magyar Nemzeti Táncegyüttes Zsuráfszky Zoltán koreográfiájával

,