Kezdd a Múzeumok Éjszakáját a Ludwigban!

Múzeumok Éjszakája 2017. június 24.

Vedd meg nálunk, a Ludwig Múzeum pénztárában a karszalagod (akár elővételben, akár a rendezvény napján), legyél benne a tévében, azaz bújj bele Halász Károly legendás fotóakcióit megidéző, a múzeum teraszán felépített „tévéinstallációba”, és ha az első száz jegyvásárló között vagy, megajándékozunk egy polaroid fényképpel, amely a tévébe bújást örökíti meg. Emellett exkluzív tárlatvezetések, filmvetítés, dj szett a teraszon, szitaműhely, homlokzati fényfestés vár az egész estés programban.

Fotó forrása: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

KIÁLLÍTÁSOK

Párhuzamos Avantgárd – Pécsi Műhely 1968-1980
El nem kötelezett művészet – Marinko Sudac gyűjteménye
Westkunst – Ostkunst. Új állandó kiállítás a Ludwig Múzeum gyűjteményéből

Fotó forrása: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

EXKLUZÍV PROGRAMOK:

17.00 – 19.00: Jelenkor-est a Pécsi Műhely kiállításában
Kerekasztal-beszélgetés a Pécsi Műhelyről és tágabb kulturális környezetéről a pécsi Jelenkor folyóirat tagjainak közreműködésével

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

A Jelenkor Pécsett szerkesztett, országos terjesztésű irodalmi és művészeti folyóirat, amelynek első száma 1958 októberében jelent meg, s már a hatvanas évek elején az egyik legjobb magyar irodalmi lapnak tartotta a kulturális közvélemény. Olyan szerzők műveit közölte, többek között, mint Illyés Gyula, Jékely Zoltán, Kassák Lajos, Tandori Dezső, Weöres Sándor, Mészöly Miklós, Örkény István, Szabó Magda, Kodolányi János, Konrád György, Pilinszky János; illetve a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójától kezdve az ún. „új próza” képviselői, Esterházy Péter és Nádas Péter írásait is. A kétezres évektől a korábbiaknál jóval több irodalmi, kulturális esemény zajlott a lap égisze alatt Pécsett, s a nemzetközi kapcsolatai is jelentősen kibővültek. A lap rendszeresen helyet ad a pályakezdőknek.

Résztvevők: Havasréti József kritikus, irodalomtörténész, kommunikációkutató és Parti Nagy Lajos költő, író, a Jelenkor egykori szerkesztője; a beszélgetés moderátorai, Várkonyi György művészettörténész, a Jelenkor képzőművészeti rovatának szerkesztője és Ágoston Zoltán kritikus, a folyóirat főszerkesztője; valamint a kiállítás kurátorai, Készman József és Doboviczki Attila.

Irodalmi felolvasás – Pécshez kötődő írásaikból felolvasnak: Kiss Tibor Noé író, Parti Nagy Lajos költő, író, valamint Tóth Krisztina költő, író.

19.00 – 20.00: Fábry Sándor író, humorista, műsorvezető, dramaturg tart szubjektív tárlatvezetést a Párhuzamos Avantgárd – Pécsi Műhely 1968-1980 című kiállításon
Helyszín: 1. emeleti majd 3. emeleti kiállítótér

20.00-20.25 Az öt érzék – Hogyan restaurálunk mi
Gőgös Ágota és Kónya Béla előadása Joe Tilson művének restaurálásáról

Helyszín: 3. emeleti kiállítótér

Joe Tilson a brit pop art egyik legjelentősebb alkotója. A múzeum gyűjteményébe tartozó (öt darabból álló) műve 1968-ban a pop art jellegzetes technikájával, szitanyomással készült. Az öt érzéket megjelenítő képek óriás plexi diakeretekben láthatók, amivel Tilson a pop art hétköznapi tárgyak felnagyításának stratégiáját követte. A műtárgy egyik darabja több mint tíz évvel ezelőtt megsérült, s a teljes sorozat 10 év után először lesz látható. Az előadás a műtárgysorozat restaurálási problémait és a technológia alapú kortárs műtárgyak reprodukciójának lehetőségeit járja körül az 1968-ban készült mű sikeresen kivitelezett másolatán keresztül.

20.30 – 22.00: David Lynch: Az én művészetem (David Lynch: The Art Life) – exkluzív filmvetítés és beszélgetés Réz András filmesztétával
Helyszín: 1. emeleti előadóterem

Rendezők: Jon Nguyen, Rick Barnes, Olivia Neergaard-Holm,
Szereplő: David Lynch,
2016. 90 perc, angol nyelven, magyar felirattal

A filmben maga a kultikus rendező kalauzolja el a nézőt az életét meghatározó évek színtereire: gyermekkora idilli amerikai kisvárosi környezetéből indulva egészen Philadelphia sötét utcáiig követhetjük korunk egyik legrejtélyesebb filmkészítőjét. A dokumentumfilmben Lynch képzőművészeti alkotásait, zenéit és korai filmjeit is megismerhetjük, sőt segítségükkel bepillanthatunk a művész egyedi világának legrejtettebb zugaiba.
A dokumentumfilmet csak az idei Titanic Nemzetközi Filmfesztivál vetítette. Ezen kívül csak itt és csak most láthatja a nagyközönség.

Fotó forrása: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

EGÉSZ ESTÉS PROGRAMOK

17.00 – 23.00: Mi a fókusz? Akciózz a térben! – Játék az El nem kötelezett művészet – Marinko Sudac gyűjteménye című kiállításban
Az akció fényképének megosztásával éves belépőt nyerhet a Ludwig Múzeumba! A játék és a posztolás szabályai a feladatlapon olvashatók.

17.00 – 23.00: Éjszaka Andy Warhol nyomában – Szitaműhely
Helyszín: 2. emeleti gyerekfoglalkoztató
Az érdeklődők Pinczehelyi Sándor képzőművész által összeállított motívumokat szabadon felhasználva szitázhatnak egy képet egy táskára, amit aztán magunkkal is vihetnek.

17.00 – 18.30: Gyermek szitaműhely (10-14 éves korig)
19.00 – 23.00: Felnőtt szitaműhely (óránként kezdődő foglalkozások)

17.00 – 23.00: Kirakom a könyvtáramat. A Velencei Biennále Magyar Pavilonja (1986–2017) virtuális könyvtára
Vajon mik voltak Hajas Tibor kedvenc könyvei, vagy mi a meghatározó olvasmánya Bak Imrének, a Kis Varsónak vagy Bukta Imrének? Az idei Velencei Képzőművészeti Biennále Kirakom a könyvtáramat (Unpacking my Library) című projektjéhez kapcsolódva a múzeum második emeleti könyvtára üvegfalán az elmúlt harminc év velencei magyar kiállítóinak a virtuális könyvtárában böngészhetünk.

Fotó forrása: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

SZABADTÉRI PROGRAMOK

14.00 – 16.00: Tour de l’Art – Fedezzük fel együtt a város kortárs alkotásait kerékpárral!
Regisztráció: salgo.viktoria@ludwigmuseum.hu
Találkozópont: MÜPA bringatároló

18.00 – 01.00: Bem aka Matild DJ szett a Ludwig Múzeum teraszán

18.00 – 01.00: Legyél benne a tévében!
A Ludwig Múzeum teraszán felépített „tévéinstallációval” Halász Károly legendás fotóakciói elevenednek meg.
Az első száz látogató, aki a Ludwig Múzeumban vásárolja meg karszalagját, ajándék polaroid fényképet kap, amely a tévébe bújást örökíti meg.

22.00 – 01.00: Árnyékképek – fényfestés
A Pécsi Műhely kiállításához kapcsolódó árnyékvetítés a múzeum homlokzatán, Ficzek Ferenc műveinek inspirációjára.
Művészeti kivitelezés: ifj. Ficzek Ferenc és Hizsnyik Dénes fényművész; technika: Pallagi Mihály, a Nemzeti Színház fővilágosítója.

Fotó forrása: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

Múzeumok Éjszakája 2017. június 24., Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

Forrás: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
,