Százéves a magyar animáció – Válogatás a hazai animációs filmművészet klasszikus és friss alkotásaiból

Időpont: 2014. augusztus 25-31.
Helyszín: Uránia Nemzeti Filmszínház

Százéves a magyar animáció, ebből az alkalomból hazánk a jelenleg zajló 15. Hirosimai Nemzetközi Animációs Filmfesztivál díszvendége. Az Uránia Nemzeti Filmszínház a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság támogatásával augusztus 25–31. között bő válogatást mutat be a budapesti közönségnek a fesztiválon szereplő filmekből.

hunimation - szazeves a japan animacio

A nézők 16 vetítésen több mint száz magyar animációs filmet láthatnak, klasszikus és kortárs alkotásokat, egész estés animációkat és rövidfilmeket egyaránt. A három versenyfilmet Bucsi Réka Symphony No.42, Ruska László és Ringeisen Dávid Papírvilág, valamint Gelley Bálint Otthon című alkotását a gyermekprogramok kivételével minden műsorblokk előtt levetítik.

Bakos Barbara - Hölgy hosszú hajjal

Bakos Barbara – Hölgy hosszú hajjal

Az Urániában látható 16 vetítési programban öt egész estés filmet láthat a közönség, köztük olyan klasszikusokat, mint a Vuk, a Fehérlófia vagy Gémes József Daliás idők című filmje. „A magyar animáció aranykora” címmel a hazai animációs filmművészet neves alkotóinak fesztiváldíjas munkáiból vetítenek válogatást három blokkban. „Szerzői animáció” címen, szintén három vetítésre bontva animációs művészeink egyedi rövidfilmjeiből látható válogatásprogram, a legfiatalabb generációt pedig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, az Illyés Művészeti Akadémia és Novus Art School diákjainak alkotásai képviselik, melyeket „Hallgatói animáció” néven három műsorblokkban tűztek műsorra.

Fekti Balázs - Öt hat hét

Fekti Balázs – Öt hat hét

A japán meghívás gesztusára viszonzásul műsorra kerül az Oscar-díjas Hayao Miyazaki Szél támad című filmje, továbbá a 16 vetítés egyikében kortárs japán animációs rövidfilmeket mutatnak be az Urániában. Ez utóbbi vetítésre – a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál jóvoltából, a japán alkotók felajánlásával – a belépés díjtalan.

A vetítéssorozat további előadásaira kedvezményesen 600 Ft-ért lehet jegyeket váltani az Uránia jegypénztárában és honlapján. Részletes program: http://ww.urania-nf.hu

Glaser Katalin - Három nagymamám volt

Glaser Katalin – Három nagymamám volt

VETÍTÉSI PROGRAM

Augusztus 25., hétfő

19:00 Díszterem – Szalay Péter: Pannónia anno

21:00 Fábri terem – Szerzői animáció 1.
Szilágyi Varga Zoltán: A jókedvű örmény temetése
Horváth Mária: Az éjszaka csodái
Neuberger Gizella: Foto-Life
Orosz István: Vigyázat, lépcső!
Orosz István: A kert
Keresztes Dóra: Holdasfilm
Keresztes Dóra: Garabonciák
Reisenbüchler Sándor: A Nap és a Hold elrablása

Macskássy Gyula - A kiskakas gyémánt félkrajcárja

Macskássy Gyula – A kiskakas gyémánt félkrajcárja

Augusztus 26., kedd

19:00 Díszterem – Gémes József: Daliás idők

21:00 Fábri terem –  Szerzői animáció 2.
Ulrich Gábor: Mielőtt
Ulrich Gábor: Tulipán
Gyulai Líviusz: Őrangyal
Tóth Pál: A szentjánosbogarak nemi élete
Patrovits Tamás: Magyar képek – kanásztánc
M. Tóth Géza: Maestro
M. Tóth Géza: Csodálatos mandarin
Kiss Iván: Átváltozások
Richly Zsolt: Kőműves Kelemen
M. Tóth Éva: Zenit
M. Tóth Éva: Vox animae
Weisz Béla: Húsvéti anzix
Csáki László: My Name is Boffer Bings

Tóth M. Géza - Maestro

M. Tóth Géza – Maestro

Augusztus  27., szerda

21:00 Fábri terem –  Szerzői animáció 3.

Ducki Tomek: Életvonal
Glaser Katalin: Három nagymamám volt
Hegedűs 2 László: Rögtön jövök
Szirmai Márton: Café Grimm
Körmendi Károly: Mr. Dokker
Milorad Kristic: My Baby Left Me
Rófusz Kinga: Arlequin
László Marcell: Fabula Mobile
Alexei Alexeev: Log Jam / KJFG No.5

Nagy Lajos - Világlátott egérke

Nagy Lajos – Világlátott egérke

Augusztus 28., csütörtök

19:00 Díszterem A magyar animáció aranykora 1.
Csermák Tibor: Piros pöttyös labda
Macskássy-Várnai: A ceruza és a radír
Kovásznai György: Átváltozások
Nepp József: Öt perc gyilkosság
Dargay Attila: Variációk egy sárkányra
Jankovics Marcell: Air India
Nepp József: Szenvedély
Macskássy-Várnai: Romantikus történet

Rófusz Kinga - Arlequin

Rófusz Kinga – Arlequin

Augusztus 29., péntek

16:30 Díszterem –  Hayao Miyazaki: Szél támad

19:00 Díszterem A magyar animáció aranykora 2.
Jankovics Marcell: Add tovább, szamár a végállomás
Gémes József: Koncertisszimó
Foky Ottó: Babfilm
Ternovszky Béla: Modern edzésmódszerek
Szórádi Csaba, Nepp József: Rondino
Jankovics Marcell: Mélyvíz
Jankovics Marcell: Sisyphus
Szoboszlay Péter: Hé Te!
Jankovics Marcell: Küzdők
Bányai István: Hamm!
Hernádi Tibor: Animália
Cakó Ferenc: A szék
Tóth Pál: Hogyan lehet megijeszteni egy oroszlánt

21:00 Fábri terem – Hallgatói munkák 1.
Fekti Balázs: Öt, hat, hét
Szabó Dorottya: Sodrásban
Korai Zsolt: Synth
Tari Zsófia: Szofita Land
Bakos Barbara: Hölgy hosszú hajjal
Bárdos Attila: A hókirály
Pántya Beáta: Tranzit
Turai Balázs: Mirikal
Végső Ágota: Szörnycsapda

Rödönyi Csilla - Graffiti

Rödönyi Csilla – Graffiti

Augusztus 30., szombat

17:30 Díszterem – Kortárs japán animáció
Erre a vetítésre a belépés ingyenes!

Hashimoto Shin : A sírásó és a kutya
Wada Atsushi: Ahol a kurta farkú malac túr
Sukegawa Yuta: A fény
Nakanishi Yoshihisa: Körforgalom
Yamamura Koji: Muybridge húrjai
Nakata Ayaka, Sakitani Yuki: Yonalure: Percről percre
Mizue Mirai: Jam
Kato Kunio: A kis kockák háza

17:00 Fábri terem – Dargay Attila: Vuk

19:00 Díszterem A magyar animáció aranykora 3.
Rófusz Ferenc: A légy
Vajda Béla: Moto perpetuo
Nagy Gyula: Süti
Varga Csaba: Auguszta szépítkezik
Varga Csaba: A szél
Békési Sándor: Fények virradat előtt
Révész László László: Bepörgés
Weisz Béla: Ajtó no. 1. – Diktátor
Reisenbüchler Sándor: Isten veled, kis sziget

21:00 Fábri terem – Hallgatói munkák 2.
Vácz Péter: Nyuszi és Őz
Bányai Zsuzsanna: A híd
Bukta Zsolt: Örökség
Gál Julianna: Mother Beast
Gellár Csaba: Blackwood
Máté András: Szarvasbogár
Bera Nándor: Fák

Vácz Péter - Nyuszi és Őz

Vácz Péter – Nyuszi és Őz

Augusztus 31. vasárnap

15:00 Díszterem – Jankovics Marcell: Fehérlófia

17:00 Fábri terem – Mesefilmek
Nagy Lajos: Világlátott egérke
Richly Zsolt: Egy fazék méz
Gyulai Líviusz: Egy komisz kölyök naplója
Horváth Mária: Négyszögletű kerek erdő
Macskássy: A kiskakas gyémánt félkrajcárja
Macskássy: A két bors ökröcske
Cakó Ferenc: Róka és a holló

21:00 Fábri terem – Hallgatói munkák 3.
Wonhaz Anna: Falun
Takács Anikó: A Fox
Egely Katalin: Pygmalion
Töttös Viktória,  Gál Éva Angelina: Kockaváros
Dell’Edera Dávid: Altalena
Rádóczy Zsuzsanna: Siesta
Simon Balázs: Kötelék
Barna Eszter, Szász Lilla: Végjáték
Ottlik Anna, Hertelendi Amanda: Mind the Gap – Peron
Mészáros Bori: Design hét promo
Rödönyi Csilla: Graffiti
Balogh András Szilveszter: Rabbit
Módy Luca: Morph
Darabos Éva: Reggel
Bertóti Attila: Ariadné fonala

Forrás: Uránia Nemzeti Filmszínház