Találkozások Michel Houellebecq-kel a Könyvfesztiválon

Michel Houellebecq Goncourt-díjas szerző lesz a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége. Erre az alkalomra jelenik meg Lanzarote című regénye a Magvető Kiadó gondozásában.

Találkozások Michel Houellebecq-kel a Könyvfesztiválon

Április 18. csütörtök
16:00-17:00 Pódiumbeszélgetés a könyvfesztivál francia díszvendége, Michel Houellebecq és Forgách András között
17:00-17:45 A Budapest Nagydíj átadása
Budapest Főváros Önkormányzata és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése díját Tarlós István, főpolgármester adja át Michel Houellebecq-nek.
Laudációt mond: Bartis Attila
Április 19. péntek
17:00 Michel Houellebecq dedikál a Magvető/Líra standon
Április 20. szombat
16:00-17:00 Találkozás Michel Houellebecq-kel
A Magvető Kiadó és Francia Intézet közös rendezvénye (szinkrontolmácsolással)
Résztvevők: Horváth Krisztina, az ELTE francia tanszékének docense és Tótfalusi Ágnes, műfordító (Osztovits Levente terem)
17:30 Michel Houellebecq dedikál a Magvető/Líra standon

Michel Houellebecq: Lanzarote
Fordította: Tótfalusi Ágnes
„nagyon jól el lehet éldegélni úgy, hogy nem várunk semmit az élettől”

Michel Houellebecq„Nyaralni muszáj” – akkor is, ha az ember nem tartozik a gazdagok közé, és így eleve nem juthat el a legvonzóbb helyekre; és akkor is, ha kedve sincs az üdüléshez. Mert ha szeretnénk, ha nem, valamit mégiscsak muszáj csinálni, ha már megszülettünk. Houellebecq ötödik ikszbe lépett főhőse a Kanári-szigetek északkeleti részére, Lanzarote-ra fizet be egy útra. Hogy mi található itt? Egy-két vulkán, nemzeti park, meg strand strand hátán. Amiről ebben az elbeszélésben olvashatunk, az távol áll a road movie-k pergő világától. Annál érzékletesebben, pontosabban, és már-már kérlelhetetlen őszinteséggel tudósít viszont arról, hogy a modern ember miként próbál értelmet szerezni napjainak, hogyan tölti el kénytelen-kelletlen a kiszabott időt. Kétségbeesett küzdelem ez, hiszen a főhős, valamint a nyaralás során szinte véletlenszerűen mellé sodródó néhány férfi és nő lelke ugyanolyan sebzett és sivár, mint maga az üdülésre kiválasztott táj. A Lanzarote éles szemmel megírt, szarkasztikus vízió, mely az emberi természet végső mozgatórugóit vizsgálja. Miközben a Goncourt-díjas szerző humorral, szándékoltan sztereotípiákat elsütve ír a különböző európai népek nyaralási szokásairól, a kulturális turizmus perspektíváiról vagy egy pedofilokból álló szektáról, szívbe markoló igazságokat fogalmaz meg a szexualitás mindent elsöprő erejéről, az ember végtelen magányáról és a célját vesztett élet tragikomédiájáról. A Magvető Kiadó ezzel a könyvvel tiszteleg Michel Houellebecq, a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége előtt.

Michel Houellebecq

Houellebecq 1958-ban született. 1980-ban agrármérnök diplomát szerzett, de szakmájában nem tudott elhelyezkedni. Munkanélküliként, depresszióval küzdve keresett állást. Összeismerkedett egy francia irodalmi lap, a Nouvelle Revue de Paris főszerkesztőjével, akivel 1992-ben közösen adták ki első verseskötetét, La poursuite du bonheur (A boldogság keresése) címmel. Igazi elismertséget első regényével szerzett, amely 1994-ben, Extension du domaine de la lutte címmel látott napvilágot. Egy újabb verseskötet után, 1998-ban jelent meg Elemi részecskék című regénye, amely kiadása óta 25 nyelven jelent meg. Houellebecq 2001-ben közreadott, a távol-keleti szexturizmust leleplező regénye, A csúcson, hatalmas botrányt kavart. A szerzőre az iszlám fundamentalisták halálos ítéletet mondtak ki.
Houellebecq közben újra megtalálta a boldogságot, újranősült, és az írás mellett még zenél is, rock- és dzsessz-zenészek kíséretében saját maga adja elő szövegeit. Az Egy sziget lehetősége című kötetét 2006-ban adta ki a Magvető Kiadó.
Legújabb, A térkép és a táj című regénye 2011 tavaszán jelent meg.

A Magvető Kiadónál megjelent művei
Elemi részecskék (2001), A csúcson (2003), Egy sziget lehetősége (2006), A térkép és a táj (2011), Lanzarote (2013)

Díjai
Tristan Tzara-díj (1992), Prix Flore (1996), Grand Prix National des Lettres Jeunes Talents (1998), Prix November (1998), Price Movies Black Card (2001), Goncourt-díj (2010)

Forrás: Magvető Kiadó